Kodulehtede valmistamine - Mathias Mõttus
Omanäoline EraHuvikool

Mariliis Lõhmus

Omanäolisus rikastab inimest ja maailma tema ümber

Elame ühiskonnas, mida iseloomustab massikultuur. Igal hooajal hullutavad inimesi uued võimsad trendid praktiliselt kõigis eluvaldkondades. Kõik janunevad sarnaste asjade järele, mille väärtus püsib vaid viivu. Uue trendi sünnini. Eriti tugevalt on see tunda kergesti mõjutatavates inimrühmades – näiteks laste seas. Uus mänguasi on täna tema elu eesmärk, nädala-paari pärast aga unustatud minevik.

Mina usun, et üks võimalus aidata lastel asjade sügavamat väärtust mõista, on tutvustada neile loomisprotsessi ennast. Õpetada, kuidas panna killuke „iseendast“ igasse kätetöösse. Senini on mul lapsepõlvest meelest ema joonistatud pilt, mis oli küll ääretult lihtne, kuid juurdus siiski sügavale minu mälestustesse. Alati joonistas ta sama asja – kaks vartest ühendatud lõbusate nägude ja käte-jalgadega kirssi. Selles pildis oli omapära, mis kuulus vaid minu emale. Ja just see andiski sellele pildile minu jaoks sügavama tähenduse. Kindlasti on teilgi selliseid mälestusi…

Seega olen veendunud, et suur osa õnnest peidab end lihtsates isetehtud asjades, milles on näha inimese isikupära. Aga selleks, et oma omapära väljendada, on tarvis vahendeid. Minu jaoks on nendeks maalimine, õmblemine, meisterdamine. Huvi joonistamise ja maalimise vastu sai alguse juba väikese lapsena oma isa juhendamisel. Toetav, kuid samas parajalt konkreetne ja inspireeriv täiskasvanu on lapsele parimaks teejuhiks, mistahes oskuste omandamisel. Kooliajast on mul endal meeles kaks õpetajat, kes neid omadusi kandsid ning mulle seeläbi suureks toeks ja eeskujuks olid (Ülle Närska ja Siiri Puhalainen). Just kooliajal hakkasin rohkem huvi tundma õmblemise vastu ja selles valdkonnas otsustasin ka oma haridusteel liikuda (CV Mariliis Lõhmus veeb 2021). Meisterdamine sai suurema hoo sisse 2004.aastal kui kohtusin oma abikaasaga ja algas ühise kodu rajamine. Olles alatasa hädas sellega, et poes pakutav ei ole just täpselt see, mida otsisime, hakkasimegi ise endale sobivaid lahendusi looma – kas siis ostetud asju ümber tehes või lausa nullist ise valmistades. Mööbel, valgustid, siseviimistlus… kõigele on võimalik anda oma „puudutus“, mis teeb lihtsast asjast erilise. Veel pean oluliseks ära märkida, et loovus ja loodus on minu jaoks alati käsikäes käinud. Kodulähedastes metsades jalutamine, jooksmine või marjul käimine on just need tegevused, mis aitavad mul lõõgastuda ja päästavad valla loovuse.

2010.aastal sündis meie armsasse kodusse päikesekiir Täheli. Kaks aastat hiljem rõõmurull Pärja. Kuigi kodu pole veel lõpuni valmis ja tööd jagub veel tükiks ajaks, käib hetkel loominguline töö meie kodus peamiselt seoses lastega – läbi mängu, laulu ja meisterdamise. Koos laste sünniga, sündis ka idee luua Omanäoline Erahuvikool. Loodan, et meie huviringides käivad lapsed saavad tunda isetegemise rõõmu ja juurde julgust olla omanäoline. Erinevus rikastab!

Foto: isikukoomiks “Lapsepõlvemälestus”
Autor: Mariliis Lõhmus
2021

Tutvustus: Otsustasin oma koomiksi lahendada kunst (minu 29 pilti) + meisterdamine (lõikamine ja voltimine) = nagu minu isiksus. Prinditult on see A3 formaadis, aga valmis koomiks mahub peopesale. Miks 2 kirssi? Vastuse leiab ülevaltpoolt …

Lõpetuseks tahaksin tänada oma teist perekonda, kelleks on Omanäolise EraHuvikooli loominguline kollektiiv. Omanäoline EraHuvikool alustas oma tegevust 2011 aastal. Iga aastaga on meie kollektiiv kasvanud ja tegutsemine muutunud järjest kindlamaks ning eesmärgiselgemaks. Seda suuresti just tänu meie juhendajate asjakohastele märkustele ja ettepanekutele. Mul on hea meel, et meil on ühised eesmärgid mille poole püüdleme! Samuti on oluline, et me täiendame teineteist ja oleme toeks raskematel hetkedel. Suur tänu teile kallid töökaaslased!

Omanäolist õppeaastat kõigile!

Direktor ja juhendaja Mariliis Lõhmus

Tel: 5198 1002
E-post: omanaoline@gmail.com